ГоловнаОстанні новини19 Лютого, 2020р.
 Версія для друку

Безпечний відпочинок у горах взимку

Опубліковано: 19.02.2020, 10:21

Зимова пора – це чудовий час для відпочинку в горах, який поєднує катання на лижах та захопливі походи мальовничими гірськими стежками. Проте завжди варто пам’ятати, що безпека в горах залежить від багатьох чинників, зокрема належної підготовки, організованості, дисципліни, дотримання елементарних правил безпеки, відповідно підібраних одягу, взуття тощо, а також від знання місцевості та характерних їй природних несподіванок.

Треба не забувати, що у засніжених горах серед інших небезпек на вас може чекати загроза сходження снігових лавин.

Основними причинами сходження лавин є:

– землетрус;

– відлига;

– тривалі снігопади;

– рух повітряних мас;

– діяльність людини (феєрверки, салюти, стрілянина зі зброї тощо).

Найстрашніше, що може бути для людини, опинитися в епіцентрі снігової маси, що поглинає все на своєму шляху, й бути засипаним товщею снігу.

 

Небезпечний градус

Небезпека сходу лавин залежить від кута схилу в градусах:

– 0˚–15˚ – потенційно небезпечні схили;

– 15˚–25˚ – нечасті лавини;

– 24˚–45˚ – основний діапазон сходу снігових лавин;

– 45˚–60˚ – лавини з високим ступенем повторюваності;

– 60˚–90˚ – утворення лавин малоймовірне.


Лавини бувають:

сухі – утворюються після сильних снігопадів при низькій температурі. Швидкість їхнього руху максимальна серед усіх видів лавин – від 70 до 125 м/с;

вологі (мокрі) – утворюються під час сходу зимового або весняного снігу або ж при постійній зміні температури: від морозу до тепла. Швидкість цих лавин менша, ніж швидкість сходу сухих лавин, але вологі лавини значно небезпечніші через їх щільність, адже після сходу сніг за кілька секунд кристалізується до стану льоду;

снігові дошки – найпідступніший вид лавин. Це настил, не скріплений із нижніми шарами снігу. Як правило, вони виникають у період різкого похолодання після снігопадів навіть незначних.


Плануємо похід у гори

Перед виходом у похід у гори потрібно ретельно перевірити наявність та якість спорядження, харчів, достатньої кількості питної води. Крім того, необхідно впевнитися, що похідна аптечка укомплектована усім необхідним, а препарати придатні до вживання.

Найважливішими елементами особистого спорядження туриста є взуття і наплічник. Навіть за найкращої погоди візьміть із собою накидку для захисту від дощу та снігу, вітрозахисний костюм, шапочку, вовняний светр, шкарпетки і сірники (в захищеному від вологи упакуванні).

Щоб не потрапити в зону сходження лавини, необхідно отримати у місцевих рятувальників інформацію, про ймовірність сходження лавин в період походу, а також місця, де найчастіше сходять лавини, та керуватися попередженнями Гідрометцентру. У разі несприятливих умов у гори краще не підійматися.

Неприпустимо виходити на маршрут за дуже несприятливих погодних умов (сильний туман, вітер, хурделиця, за низьких температур); а також – протягом трьох днів після великих снігопадів (понад 50 см опадів) та при явно вираженій лавинній небезпеці.

У жодному разі не пересувайтеся в тумані чи темряві, щоб уникнути втрати орієнтації, зриву з карниза тощо. Не здійснюйте підйом або спуск вузькими кулуарами, де є небезпека зсуву каменів чи сходу лавини. Регулярно звіряйте напрямок руху за картою і компасом. Якщо ви заблукали і немає можливості організувати надійний нічліг, то повертайтеся знайомим шляхом назад.

 

Як поводитись під час сходження лавин?

Якщо ж все-таки у горах вас застала негода, краще шукати схованку. Така погода найбільш небезпечна у свої перші хвилини. Варто дочекатися закінчення негоди, а тоді продовжувати похід.

Необхідно врахувати, що переходи варто робити поки сходить сонце. Адже найменша кількість лавин сходить зранку, більша їх частина припадає на післяобідній та вечірній час.

Свідченням регулярного сходу лавин із мокрого снігу є характерні вали, які складаються з каменів, дерну, частин дерев, трави. За неможливості змінити маршрут варто перетинати потенційно небезпечні схили в їх верхній частині. Робити все це потрібно зі страховкою для коротких ділянок, а довші ділянки переходьте по одному з обов’язковим використанням лавинного шнура.

Якщо ви вловили звук сходження лавини, за можливості відійдіть з її шляху і сховайтеся за міцним укріпленням: скелею або деревом.

У пік небезпеки потрібно скинути всі зайві речі й прийняти горизонтальне положення у напрямку сходження лавини. Необхідним заходом безпеки є також прикриття рота та носа шарфом або рукавицею. Поки снігова маса лавини сунеться донизу, намагайтеся рухами плавця вибратися і утримуватися на поверхні, адже, зупинившись, сніг відразу ущільнюється.

Наступний ваш крок – звільнення зі снігової пастки. Найперше потрібно навколо обличчя утворити вільний від снігу простір – «повітряний мішок», так щоб ви мали змогу дихати. Також необхідно захищати руками грудну клітку, щоб при змерзанні снігу зберегти її рухливість.

Потрібно знайти, якщо це можливо, найпрозорішу ділянку снігу і спробувати туди пробитися. Якщо не видно просвітів, то потрібно визначити напрямок «верх-низ» і пробиватися нагору.

Кричати у такому випадку марно. Сніг поглинатиме всі звуки, а марні намагання кричати заберуть всі ваші сили. Тому їх варто активізувати для можливого власноручного порятунку. За можливості постарайтеся видертися із купи снігу, якщо вам це не під силу, доведеться чекати підмоги рятувальників. Під час очікування будь-яким способом не засинайте.

 

Безпечне катання на лижах у горах

Під час катання на лижах у горах у жодному разі не можна це робити в навушниках з увімкненою музикою, адже ви не зможете почути гулу від сходження снігового покриву. А це ж додатковий час, який може стати для вас рятівним.

Кататися поза трасами потрібно з досвідченими гідами, групами (небезпечні лавинні ділянки потрібно проїжджати одному в зоні видимості, коли інші залишаються в безпечній зоні).

 

Як допомогти людині, що потрапила в лавину

Приблизно та максимально швидко визначити місце, де ви бачили людину востаннє, і простежити лінію руху лавини. Негайно повідомити рятувальникам і почати пошук, не втрачаючи ні секунди.

Також потрібно стерегтися повторного сходу лавини. Необхідно поставити спостерігача, який встигне вас попередити. Під час пошуку постраждалого знадобиться необхідне спорядження: лавинний датчик, щуп, лопата. Щупом може бути лижна палиця, гілка, все, що буде під рукою.

 

Перша допомога потерпілому

Через дві години після потрапляння в лавину 90% постраждалих гине. Однак, дотримуючись правил виживання в лавині, деякі люди залишалися живими під снігом до 13 діб.

Знайшовши потерпілого, слід відразу надати йому першу допомогу. Якомога швидше рукою (не лопатою!) варто добратися до обличчя засипаного, прикрити його, поки інші обережно звільняють голову, намагаючись одночасно очистити рот і ніс від снігу. Потрібно негайно встановити, чи працює серце та в якому стані м’язи живота. Якщо він теплий і м’який, існує реальна можливість відновити діяльність життєво важливих органів.

В усіх випадках, поки є хоч найменші шанси на відновлення життя потерпілого, потрібно робити таке:

  1. Як тільки обличчя звільнене (якщо навіть інші частини тіла ще закриті снігом), із рота постраждалого видалити сторонні предмети, бруд, сніг тощо.
  2. Негайно почати штучне дихання способом «рот-рот» чи «рот-ніс».
  3. Якомога швидше викопати засипаного з-під снігу.

Успіх відновлення життєдіяльності потерпілого багато в чому залежить від того, чи вдається зберегти чи навіть підвищити до норми тепло його тіла. Тому одночасно зі штучним диханням потрібно зігріти потерпілого:

– покласти його на теплу, водонепроникну підстилку з наметів, штурмівок і накрити якомога тепліше;

– покласти йому під спину, живіт і з боків теплі компреси чи грілки (пляшки чи фляги з гарячою водою);

– руки і ноги під час штучного дихання підняти вище, тримаючи їх у теплі;

– коли до потерпілого повернеться свідомість, дати йому гарячого напою і рідке легкозасвоюване організмом харчування (гарячий чай чи каву з великою кількістю цукру, бульйон, гаряче молоко тощо). Спиртні напої давати не рекомендується!

 

Пам’ятайте, що дотримання основних заходів лавинної безпеки під час відпочинку в горах, допоможе вам уберегтися від нещасних випадків та загибелі.


   
Останні новини
12 Липня15:37 Увага! Попередження про погіршення погодних умов
12 Липня15:36 Кам’янець-подільські надзвичайники запобігають пожежам в екосистемах
12 Липня15:28 Кам’янець-Подільський район: фахівці Служби порятунку рейдували у місцях відпочинку біля водойм
12 Липня11:51 Віньковецький район: рятувальники провели рейд щодо недопущення виникнення пожеж в природних екосистемах
12 Липня09:25 Вогнеборці країни щодня здійснюють превентивні заходи задля збереження хлібних масивів
12 Липня09:24 Увага! Попередження про підвищення рівнів води
12 Липня09:24 Увага! Попередження про погіршення погодних умов
12 Липня08:07 Полонський район: рятувальники провели рейд місцями відпочинку
11 Липня18:31 Шепетівський район: надзвичайники ДСНС здійснили дезінфекцію на території ринку
11 Липня17:46 Старосинявський район: рятувальники дбають про безпеку краян на воді
11 Липня17:31 Чемеровецький район: рятувальники закликали громадян бути обережними на водоймах під час відпочинку та риболовлі
11 Липня17:09 Шепетівський район: рятувальники закликають бути обережними відпочиваючи на природі
11 Липня16:23 м. Хмельницький: рятувальники закликають бути вкрай обережними під час відпочинку на воді
11 Липня15:52 Славутський район: рятувальники попереджують відпочивальників про небезпеку на воді
11 Липня11:01 Шепетівський район: рятувальники закликали громадян бути обережними на воді
Останні новини